Procedury kategoryzacyjne stawiają obiektom określone wymagania związane z metrażem pokoi, ich wyposażeniem w niezbędne meble i sprzęty, dostępnością łazienek oraz miejsc do przygotowywania i spożywania posiłków.
Kategoryzacja obiektów jest przeprowadzona przez licencjonowanych inspektorów, którzy w trakcie oceny ma obowiązek wyjaśnić wszystkie wątpliwości odnośnie stawianych wymogów oraz udzielać porad związanych z funkcjonowaniem wyposażenia pomieszczeń, zagospodarowania terenu.
Kategoryzacji poddany jest cały obiekt, w którym są świadczone usługi noclegowe wraz z usługami towarzyszącymi i musi posiadać w urzędzie gminy wpis do EWIDENCJI INNYCH OBIEKTÓW HOTELARSKICH ŚWIADCZĄCYCH USŁUGI HOTELARSKIE.
Kategoryzacja ważna jest przez okres 4 lat
Obiekt skategoryzowany może otrzymać jedna z 3 kategorii: 1, 2 lub 3 słoneczka.
Ponadto gospodarstwa kwalifikowane są do jednej z dwóch rodzajów: wypoczynek na wsi i wypoczynek u rolnika. Używanie obydwu znaków jest prawnie zastrzeżone!
Wypoczynek u rolnika, to rodzaj turystyki wiejskiej w czynnym gospodarstwie rolnym. Gospodarstwo oprócz standardowych wymagań kategoryzacyjnych dotyczących wyposażenia musi spełnić dodatkowe, następujące kryteria:
Siedlisko zagospodarowane tradycyjnie z określoną liczbą przyjmowanych gości (30), które otaczają tereny wiejskie (lasy, łąki, pola). W gospodarstwie prowadzona jest produkcja rolna: roślinna i/lub hodowlana, ogrodnicza, sadownicza, rybacka i w której znajduje się min 3 gatunki zwierząt gospodarskich – kury, owce, krowy, świnie itd..
Posiłki domowe wytwarzane na bazie produktów wiejskich z własnego ogrodu warzywnego z możliwość degustacji regionalnych potraw serwowanych w kwaterze dla gości.

Procedura kategoryzacyjna – Przygotowanie obiektu do kategoryzacji
1. W pierwszej kolejności należy zapoznać się z regulaminem kategoryzacji.
2. Uzupełnić wszystkie wymagania – obiekt powinien być już gotowy na przyjazd inspektora
3. Złożyć wniosek o kategoryzację obiektu.
4. Przeprowadzenie kategoryzacji przez inspektora.
5. Weryfikacja, czas na poprawki zgodnie z zleceniem inspektora – nadanie oceny.
6. Po przeprowadzonej kategoryzacji kwaterodawca otrzymuje tablicę rekomendacyjną, zależnie od otrzymanej oraz certyfikat.