Meldunek w agroturystyce

Meldunek w Agroturystyce. Obowiązkowi meldunkowemu wczasowiczów i turystów poświęcono w Ustawie cały rozdział 5. W Art. 18. Znajdował się w nim zapis mówiący wprost, że „1. Osoba, która przybywa do domu wczasowego lub wypoczynkowego, pensjonatu, hotelu, motelu, domu wycieczkowego, pokoju gościnnego, schroniska, campingu lub na strzeżone pole biwakowe albo do innego podobnego zakładu, jest obowiązana zameldować się na pobyt czasowy przed upływem 24 godzin od chwili przybycia. 2. Zameldowania dokonuje się u kierownika zakładu lub upoważnionej przez niego osoby”. Zaniedbania w wykonywaniu obowiązku meldunkowego powodowały odpowiedzialność na podstawie przepisów o wykroczeniach.

 https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/ewidencja-ludnosci-17659012/roz-4

Od 1 stycznia 2013 roku wprowadzono zmiany w tej ustawie, między innymi uchylono cały rozdział 5. W związku z tym nie istnieje już obowiązek meldunek w agroturystyce wczasowiczów i turystów.
A co za tym idzie, gospodarstwa agroturystyczne nie są zobowiązane do wykonywania obowiązku meldunkowego gości i prowadzenia książki zameldowań. W przypadku obcokrajowców są odrębne przepisy.

 Te gospodarstwa, które chcą dla własnych potrzeb prowadzić ewidencję gości w książkach zameldowań, muszą pamiętać o obowiązującej Ustawie z dnia 29.08. 1997r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z dnia 29. 10.1997r. nr 133 poz. 883 z późn. zmianami). Książki meldunkowe nie mogą być udostępniane osobom postronnym i muszą być przechowywane w odpowiednio zabezpieczony sposób. Ustawa ta wymaga ponadto uzyskania zgody gościa na przetwarzanie jego danych (także dla własnych celów marketingowych – np. wysyłania zaproszeń, ofert i innych informacji). Bez zgody gościa można przechowywać w bazie jego dane tak długo, jak jest to potrzebne do wykonania umowy.

Materiały do pobrania

brak plików do pobrania

Ta strona używa cookies i podobnych technologii.

Pozostając na stronie zgadzasz się na korzystanie z ciasteczek w przeglądarce oraz technologii partnerów zewnętrznych. Jeśli nie zgadzasz się na wykorzystanie cookies – opuść stronę.