Kategoryzacja

Kategoryzacja – zarządzanie jakością w rozwoju usług agroturystycznych. Jest istotnym czynnikiem rozwoju tej popularnej formy turystyki wiejskiej – odnosi się do różnego rodzaju usług podstawowych i komplementarnych związanych z prowadzeniem działalności agroturystycznej. Jakość to poziom obsługi turystów świadczenie usług noclegowych i żywieniowych, a także odpowiednie usługi rekreacyjne oferowane wczasowiczom. Zarządzanie jakością w rozwoju usług agroturystycznych jest ważne, ponieważ jeśli jest skutecznie realizowane, umożliwia świadczenie usług turystycznych gościom na odpowiednio wysokim poziomie.

CECHY OGÓLNE

Właściciele kwater powinni pamiętać, że najważniejsze jest spełnienie wymogów zasad bezpieczeństwa pobytu gości. Wprowadzić wszelkie zabezpieczenia wynikające z przepisów budowlanych, tj. np. balustrady na balkonach i schodach (tam, gdzie przebywają dzieci, balustrady powinny mieć rozwiązania uniemożliwiające wspinanie się oraz zsuwanie się po poręczy (maksymalny prześwit między pionowymi elementami balustrady nie może być większy niż 12 cm).

Należy również zadbać o to, by w obiekcie była ogólna instrukcja przeciwpożarowa oraz gaśnica. Ważne też, by otoczenie naszej kwatery nie było dokuczliwe dla gości, a także negatywnie na nich nie oddziaływało. Warto także zwracać uwagę na czystość środowiska wewnątrz i na zewnątrz obiektu oraz na segregację odpadów (śmieci).

Zwróćmy również uwagę na konieczność posiadania na terenie obiektu apteczki i ulotek informacyjnych dotyczących usług zdrowotnych w okolicy. Warto też posiadać ubezpieczenie OC od działalności turystycznej oraz umieszczony w widocznym miejscu cennik usług.

INFRASTRUKTURA TECHNICZNA

Jeśli chodzi o infrastrukturę techniczną, zwróćmy uwagę, by utwardzić nawierzchnię pieszego dojścia do obiektu noclegowego i umieścić oświetlenie zewnętrzne nad głównym wejściem do budynku oraz przy bramie wjazdowej, oznakować budynek lub podwórze, a także pokoje. Dobre oznakowanie i oświetlenie, ułatwiają dojazd szczególnie o zmroku i w nocy. Jest to szczególnie ważne, jeśli gospodarstwo położone jest z dala od drogi głównej. Warto zadbać o zadaszenie nad głównym wejściem, a także wyznaczyć miejsce na środki lokomocji gości.
Wpływ na komfort wypoczywających pod gruszą, ma również infrastruktura wypoczynkowa. Ogród, zieleń ozdobna, grill lub miejsce na ognisko – są niezwykle miło widziane i mogą stanowić dodatkowy atut obiektu. Podobnie, jak stoliki i ławeczki na zewnątrz obiektu, altana, wiata. Sprawdzają się także jadalnie lub aneksy kuchenne dla gości.

Na sposób urządzenia i wyposażenia części rekreacyjnej oraz ogrodu, wpływa specyfika gospodarstwa oraz zamożność i upodobania właścicieli obiektu. Przy zagospodarowaniu gospodarstwa rolnego, należy wyodrębnić część gospodarczą (podwórze i zabudowania), użytkową (ogród warzywny i sad) oraz część mieszkalno-wypoczynkową. Przy czym, ogród wypoczynkowy powinien być tak powiązany z domem, aby kompozycyjnie stanowiły one całość. Warto oddzielić działkę od sąsiadów zielenią, najlepiej żywopłotem, ponieważ daje to gościom poczucie intymności i swobody. Warto zadbać o urządzenia rekreacyjne – dobrane w zależności od specjalizacji obiektu, np. tenis stołowy, kort tenisowy, basen, kijki nordic walking, huśtawki lub hamaki, kajaki, wędki, rowery, narty, boisko do siatkówki, piłki nożnej lub badmintona. Mówiąc o boisku do siatkówki czy do piłki nożnej, mamy na myśli mini boiska, ponieważ niewiele jest gospodarstw mających miejsce na pełnowymiarowe boiska. Warto wyznaczyć miejsce na gry zespołowe oraz teren do gry w badmintona – miejsca te powinny być ogrodzone, bezpieczne dla najmłodszych użytkowników.

Kategoryzacja a POKOJE GOŚCINNE

Pokoje gościnne powinny zapewniać komfortowy wypoczynek gościom. Dostosowane wysokością do miejsc siedzących, z odpowiednią ilością krzeseł. Do tego niezbędny jest stół, ława lub sto lik, a także szafa garderobiana. Meble powinny spełniać podstawo we standardy bezpieczeństwa, być stabilne i bez uszkodzeń mechanicznych. Ważna jest jakość łóżek (materacy), poziom czystości i estetyki pokoju, pokrycia ścian i podłóg w pokoju oraz jego wyposażenie.

Nie bez znaczenia są elementy dekoracyjne. Oświetlenie musi być dostosowane do wielkości kwatery, nocny stolik lub półka znajdować się przy każdym łóżku, a lampka nocna przy każdym miejscu noclegowym. Lampki nocne dla każdej osoby powinny umożliwiać czytanie w pozycji leżącej. Często zdarza się, iż lampek w pokoju jest wystarczająca ilość, ale usytuowanie ich np. w no gach łóżka, świadczy o braku zrozumienia funkcji, jaką powinny one spełniać. Należy również sprawdzić czy np. klosze lampek nie nagrzewają się (to szczególnie ważna kwestia w przypadku kloszy metalowych), ponieważ mogą one poparzyć wypoczywających. Nie zapominajmy także o wieszaku na odzież wierzchnią, zasłonach, żaluzjach lub roletach oraz pojemniku na śmieci (niepalnym lub trudnopalnym). Pościel musi być zgodna z ilością miejsc noclegowych, podobnie jak ręczniki. Drzwi po winny być pełne, zamykane na klucz, zapewniające intymność i bezpieczeństwo odpoczywającym.

WHS – Łazienki – Kategoryzacja

Koniecznością jest zapewnienie bieżącej wody oraz ciepłej wody przez całą dobę, natrysku lub wanny, półki na mydło przy wannie lub w kabinie natryskowej, umywalki, blatu lub półki przy umywalce, lustra, bocznego lub górnego oświetlenia lustra i mydła.

Podstawa to także WC czy papiernica (wieszak lub półka z papierem toaletowym). Warto zwrócić uwagę, by przy WC, natrysku lub wannie, były poręcze, które skutecznie chronią przed pośliźnięciem się na śliskim, mokrym dnie brodzika lub wanny. Zadbajmy również o uniwersalne gniazdko elektryczne z osłoną (zalecany wyłącznik różnicowo-prądowy). Można kupić specjalne plastikowe osłonki na całe gniazdka albo specjalne wtyczki zabezpieczające, które należy najpierw wyjąć, aby móc podłączyć konkretne urządzenie. Warto, by mieszkańcy każdego pokoju, mieli do dyspozycji niezależną łazienkę.

Link do wniosku do kategoryzacji obiektu – https://pftw.pl/zglos-obiekt/

Materiały do pobrania

Regulamin Kategoryzacji Wiejskej Bazy Noclegowej
Załącznik nr 1 - arkusze kategoryzacyjne
Załącznik nr 2 - koszty inspekcji kategoryzacyjnej

Ta strona używa cookies i podobnych technologii.

Pozostając na stronie zgadzasz się na korzystanie z ciasteczek w przeglądarce oraz technologii partnerów zewnętrznych. Jeśli nie zgadzasz się na wykorzystanie cookies – opuść stronę.