Opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi

Opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi

Opłaty za wywóz śmieci ustala się na podstawie ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U.2024.399 t.j. z dnia 2024.03.18). Zgodnie z nią podstawowe znaczenie dla wysokości opłat za wywóz śmieci ma sposób przeznaczenia nieruchomości – a więc to, czy chodzi o nieruchomości mieszkalne, czy też związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Szczegółowe stawki opłat za wywóz śmieci ustala rada gminy w drodze uchwały, ponieważ utrzymanie czystości i porządku w gminach należy do obowiązkowych zadań własnych gminy.

Obowiązkiem opłaty za odpady objęty jest właściciel nieruchomości, na której zamieszkują mieszkańcy i na której powstają odpady komunalne. Wynika to z przepisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 8 ustawa o usługach hotelarskich oraz usługach pilotów wycieczek i przewodników turystycznych (Dz.U.2023.1944 t.j. z dnia 2023.09.21) działalność agroturystyczną klasyfikuje się, jako usługę hotelarską. W związku z powyższym nieruchomości, na których prowadzona jest działalność agroturystyczna traktowane są jak nieruchomości niezamieszkane i podlegają regulacjom prawnym odnośnie gospodarowania odpadami komunalnymi jak nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy a powstają odpady komunalne.

Opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi – w agroturystyce

Obiekty agroturystyczne traktowane są jako nieruchomości niezamieszkałe, na której powstają odpady komunalne. Obecnie w większości gmin to właściciel takiego obiektu ma obowiązek komercyjnie zapewnić odbiór odpadów. W związku z tym wysokość opłaty powinna być ustalana w sposób wolnorynkowy i jest powiązana z rzeczywistą ilością wytwarzanych odpadów. Na cenę płaconą przez klienta firmie zajmującej się odbiorem i zagospodarowaniem odpadów wpływ będzie miała ilość odpadów danej frakcji i częstotliwość odbioru. Bardzo niewiele gmin obowiązkowo odbiera odpady z nieruchomości niezamieszkałych.

W gospodarstwie, w którym mieszka właściciel a część pokoi wynajmuje gościom agroturystyki, należy wyróżnić dwa rodzaje opłat. Gospodarstwo agroturystyczne, czyli część, w której nocują i przebywają goście, traktowana jest jako nieruchomość niezamieszkała. Za część, w której mieszka właściciel agroturystyki wraz z rodziną, trzeba złożyć deklarację do gminy a część ta jest traktowana jako nieruchomość zamieszkała. Deklaracja dotyczy tych odpadów, które zostaną wytworzone przez domowników. W deklaracji trzeba podać liczbę osób stale zamieszkujących nieruchomość.

Warto również wskazać, że zgodnie z brzmieniem art. 10 ust 2b ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach: „Kto wbrew obowiązkowi określonemu w art. 2a ust. 5 albo art. 6m ust. 1, 11 lub 2 nie składa deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi – podlega karze grzywny.”

Jak wygląda pobór opłat za odpady komunalne w obiektach sezonowych?

Opłaty za wywóz śmieci ustala się na podstawie ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U.2024.399 t.j. z dnia 2024.03.18). Szczegółowe stawki opłat za wywóz śmieci ustala rada gminy w drodze uchwały, ponieważ utrzymanie czystości i porządku w gminach należy do obowiązkowych zadań własnych gminy.

W znacznej ilości gmin, obiekty agroturystyki wiejskiej uznawane są za nieruchomości niezamieszkałe i właściciel nieruchomości zobowiązany jest do zawarcia i realizacji umowy z firmą odbierającą odpady. Jeśli są to nieruchomości zamieszkałe przez właściciela, a część nieruchomości jest najmowana turystom, możliwe jest podjęcie przez gminę uchwały o przyjęciu metody naliczania opłat dla nieruchomości zamieszkałych w zależności od zużytej wody. Wówczas łatwiej jest powiązać ilość wytwarzanych odpadów z rzeczywistą ilością użytkowników danego lokalu, choćby nie spełniali oni kryteriów zamieszkania w rozumieniu przepisów prawa.

Finalnie, regulacje w tym zakresie mogą się różnić w zależności od gminy, które to samodzielnie decydują w tym zakresie, a wybór metody uzależniony jest od lokalizacji gminy.

Najczęstszym sposobem regulacji opłat za gospodarkę odpadami jest ustalenie, że opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi od właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy jest ustalona jako iloczyn liczby mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość oraz stawki opłaty. Opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi od właścicieli nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne, może być ustalona jako iloczyn zadeklarowanej liczby worków lub pojemników oraz stawki opłaty. Można również uregulować kwestię gospodarstw agroturystycznych w ten sposób, że opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi od właścicieli nieruchomości, która w części stanowi nieruchomość na której zamieszkują mieszkańcy, a w części nieruchomość na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne, stanowi sumę opłat od nieruchomości zamieszkałych i niezamieszkałych.

Sezonowość turystki wpływa wówczas na ilość odpadów, a koszty odpadów są proporcjonalne do faktycznie wytworzonych odpadów.

 

Materiały do pobrania

brak plików do pobrania

Ta strona używa cookies i podobnych technologii.

Pozostając na stronie zgadzasz się na korzystanie z ciasteczek w przeglądarce oraz technologii partnerów zewnętrznych. Jeśli nie zgadzasz się na wykorzystanie cookies – opuść stronę.