Wymagania budowlane dla budynków i innych obiektów budowlanych w kontekście przepisów prawnych
Podstawowym elementem bezpiecznego pobytu dla turysty jest baza lokalowa, a więc sam budynek, w którym znajduje się baza noclegowa, żywieniowa, wszelkie pomieszczenia do spędzania czasu wolnego oraz jego otoczenie i wyposażenie itp. Dotyczy to więc różnego rodzaju budynków i budowli.
Wymagania budowlane wobec obiektów, w których świadczone są usługi turystyczne
Wszystkie obiekty budowlane znajdujące się na terenie agroturystyki czy turystyki wiejskiej, muszą spełniać wymagania bezpieczeństwa dla osób w nim przebywających, poprzez spełnienie wymagań określonych ustawą z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz.U.2024.725 t.j. z dnia 2024.05.14). Obiektem budowlanym jest budynek, budowla bądź obiekt małej architektury, wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, wzniesiony z użyciem wyrobów budowlanych.
Obiekt budowlany jako całość oraz jego poszczególne części, wraz ze związanymi z nim urządzeniami budowlanymi należy, biorąc pod uwagę przewidywany okres użytkowania, projektować i budować w sposób określony w przepisach, w tym techniczno-budowlanych, oraz zgodnie z zasadami wiedzy technicznej, zapewniając – wobec innych obiektów hotelarskich:
• spełnienie podstawowych wymagań dotyczących obiektów budowlanych określonych w załączniku I do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) Nr 305/2011 z dnia 9 marca 2011 r. ustanawiającego zharmonizowane warunki wprowadzania do obrotu wyrobów budowlanych i uchylającego dyrektywę Rady 89/106/EWG (Dz. Urz. UE L 88 z 04.04.2011, str. 5, z późn. zm.).
• warunki użytkowe zgodne z przeznaczeniem obiektu, w szczególności w zakresie zaopatrzenia w wodę i energię elektryczną oraz, odpowiednio do potrzeb, w energię cieplną i paliwa, przy założeniu efektywnego wykorzystania tych czynników, usuwania ścieków, wody opadowej i odpadów;
• możliwość dostępu do usług telekomunikacyjnych, w szczególności w zakresie szerokopasmowego dostępu do Internetu;
• możliwość utrzymania właściwego stanu technicznego;
• warunki bezpieczeństwa i higieny pracy;
• ochronę ludności, zgodnie z wymaganiami obrony cywilnej;
• ochronę obiektów wpisanych do rejestru zabytków oraz obiektów objętych ochroną konserwatorską;
• odpowiednie usytuowanie na działce budowlanej;
• poszanowanie, występujących w obszarze oddziaływania obiektu, uzasadnionych interesów osób trzecich, w tym zapewnienie dostępu do drogi publicznej;
• warunki bezpieczeństwa i ochrony zdrowia osób przebywających na terenie budowy.
Obiekty budowlane jako całość oraz ich poszczególne części muszą nadawać się do użycia zgodnie z ich zamierzonym zastosowaniem, przy czym należy w szczególności wziąć pod uwagę zdrowie i bezpieczeństwo osób mających z nimi kontakt przez cały cykl życia tych obiektów. Przy normalnej konserwacji obiekty budowlane muszą spełniać podstawowe wymagania dotyczące obiektów budowlanych przez gospodarczo uzasadniony okres użytkowania.
Obiekt budowlany należy użytkować w sposób zgodny z jego przeznaczeniem i wymaganiami ochrony środowiska oraz utrzymywać w należytym stanie technicznym i estetycznym, nie dopuszczając do nadmiernego pogorszenia jego właściwości użytkowych i sprawności technicznej. Na etapie eksploatacji obiektu budowlanego konieczne i wymagalne jest spełnienie wymagań określonych w art. 5 ust. 1 Prawa budowlanego, w szczególności przez zapewnienie bezpieczeństwa konstrukcji, bezpieczeństwa pożarowego oraz bezpieczeństwa użytkowania.
Wynajmując pokoje lub świadcząc usługi w innych obiektach hotelarskich na właścicielu budynku ciąży obowiązek zapewnienia sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej. W tego typu budynkach kopię świadectwa charakterystyki energetycznej, z wyłączeniem zaleceń w nim zawartych, umieszcza się w widocznym miejscu (art. 3 ust. 2 i 3 Ustawa o charakterystyce energetycznej budynków Dz.U.2024.101 t.j. z dnia 2024.01.26). Posiadanie świadectwa charakterystyki energetycznej jest konieczne w związku z wynajmem posiadanego budynku lub jego części. Ustawodawcy chodzi o budynek w rozumieniu art. 3 pkt 2 pr. bud., może to być budynek mieszkalny albo niemieszkalny.
Organ prowadzący ewidencję innych obiektów, w których są świadczone usługi hotelarskie, może w razie wątpliwości co do spełnienia wymagań budowlanych, przeciwpożarowych i sanitarnych wezwać osobę świadczącą usługi hotelarskie w tym obiekcie do udokumentowania spełnienia tych wymagań.
Urzędowy nadzór nad obiektami, w których świadczone są usługi hotelarskie – Inspektor Nadzoru Budowlanego
Nadzór budowlany spełnia funkcje inspekcyjno-kontrolne oraz wykonuje zadania związane z użytkowaniem obiektów budowlanych. Zadania nadzoru budowlanego wykonują następujące organy:
Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego, Wojewoda przy pomocy Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego jako kierownika wojewódzkiego nadzoru budowlanego, wchodzącego w skład zespolonej administracji wojewódzkiej, Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego.
Podstawowym wymaganiem dla każdego obiektu budowlanego jest posiadanie decyzji pozwalającej na budowę lub użytkowanie obiektu. Dla budynków starych dopuszcza się opinię o bezpieczeństwie użytkowania wystawioną przez rzeczoznawcę budowlanego. Celem wystawienia opinii jest ocena stanu faktycznego budynku mieszkalnego oraz przestawienie zaleceń do wykonania np. „… Stan techniczny: konstrukcja drewniana, krokwie częściowo zmurszale.
Właściciel lub zarządca obiektu budowlanego jest obowiązany utrzymywać i użytkować obiekt zgodnie z zasadami ustawy Prawo budowlane art. 5 ust. 2 – obiekt budowlany należy użytkować w sposób zgodny z jego przeznaczeniem, nie dopuszczając do nadmiernego pogorszenia jego właściwości użytkowych i sprawności.
Obiekty budowlane powinny być w czasie ich użytkowania poddawane przez właściciela lub zarządcę kontroli:
• okresowej, co najmniej raz w roku, polegającej na sprawdzeniu jego stanu technicznego,
• okresowej, co najmniej raz na 5 lat, polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego i przydatności do użytkowania obiektu budowlanego art. 62. 1.