Wymagania sanitarne wobec obiektów, w których świadczone są usługi turystyczne

Wymagania sanitarne innych obiektów hotelarskich regulowane są przez prawo budowlane, które w art. 7 ust. 2 pkt. 1 odsyła do Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U.2022.1225 t.j. z dnia 2022.06.09).

Rozporządzenie w sposób bardzo szczegółowy reguluje m. in. warunki jakim powinny podlegać pomieszczenia higniczno-sanitarne w obiektach turystycznych. Do pomieszczeń higieniczno-sanitarnych zalicza się łaźnie, sauny, natryski, łazienki, ustępy, umywalnie, szatnie, przebieralnie, pralnie, pomieszczenia higieny osobistej kobiet, pomieszczenia dostosowane i przeznaczone wyłącznie do karmienia i przewijania dzieci, pomieszczenia dostosowane i przeznaczone do przewijania dorosłych osób ze szczególnymi potrzebami oraz pomieszczenia służące do odkażania, oczyszczania oraz suszenia odzieży i obuwia, a także do przechowywania sprzętu do utrzymania czystości.

Fot. Pod Dębiną

Pomieszczenia sanitarne powinny spełniać wszystkie wymogi opisane rozporządzeniem, w tym m.in.:
• pomieszczenie higieniczno-sanitarne powinno mieć wentylację;
• wysokość pomieszczenia higieniczno-sanitarnego w świetle powinna wynosić co najmniej 2,5 m, a łaźni ogólnodostępnej co najmniej 3 m a w budynku mieszkalnym, hotelu, motelu i pensjonacie wysokość pomieszczenia higieniczno-sanitarnego może być zmniejszona do 2,2 m w świetle, w przypadku gdy jest ono wyposażone w wentylację mechaniczną;
• Ściany pomieszczenia higieniczno-sanitarnego powinny mieć do wysokości co najmniej 2 m powierzchnie zmywalne i odporne na działanie wilgoci;
• Posadzka pralni, łazienki, umywalni, kabiny natryskowej i ustępu powinna być zmywalna, nienasiąkliwa i nieśliska;
• drzwi do łazienki, umywalni i wydzielonego ustępu, powinny mieć szerokość co najmniej 0,8 m i wysokość 2 m w świetle ościeżnicy,
• Kabina natryskowa niezamknięta, stanowiąca wydzieloną część pomieszczeń natrysków i umywalni zbiorowych, powinna mieć powierzchnię nie mniejszą niż 0,9 m i szerokość co najmniej 0,9 m, natomiast kabina natryskowa zamknięta, wydzielona ściankami na całą wysokość pomieszczenia, powinna mieć powierzchnię nie mniejszą niż 1,5 m2 i szerokość co najmniej 0,9 m oraz powinna być wyposażona w wentylację mechaniczną wywiewną. Kabina natryskowa zamknięta, przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych, które muszą korzystać z wózków inwalidzkich w trakcie kąpieli, powinna mieć powierzchnię nie mniejszą niż 2,5 m2 i szerokość co najmniej 1,5 m oraz powinna być wyposażona także w wentylacje mechaniczną wywiewną. W sąsiedztwie kabin natryskowych i umywalni zbiorowych powinna znajdować się kabina ustępowa;
• W budynku zamieszkania zbiorowego łazienki związane z pomieszczeniami mieszkalnymi powinny być wyposażone w wannę lub natrysk oraz umywalkę. Miska ustępowa może być usytuowana w łazience lub w wydzielonej kabinie ustępowej wyposażonej w umywalkę. W budynku zamieszkania zbiorowego bez łazienek i ustępów związanych z pomieszczeniami mieszkalnymi należy przewidzieć na każdej kondygnacji umywalnie i ustępy przeznaczone do wspólnego użytku, wyposażone co najmniej w: 1 miskę ustępową dla 10 kobiet, 1 miskę ustępową i 1 pisuar dla 20 mężczyzn, 1 urządzenie natryskowe dla 15 osób, 1 umywalkę dla 5 osób.
• Kabina ustępowa (ustęp wydzielony), nieprzeznaczona dla osób niepełnosprawnych, powinna mieć wymiar poziomy (szerokość) w świetle co najmniej 0,9 m i powierzchnię przed miską ustępową co najmniej 0,6 x 0,9 m w rzucie poziomym. Jeżeli w kabinie ustępowej zainstalowana jest umywalka, to przed umywalką również powinna być zapewniona wolna powierzchnia o wymiarach co najmniej 0,6 x 0,9 m.

Zgodnie z § 4 Rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 19 sierpnia 2004 r. (Dz.U.2017.2166 t.j. z dnia 2017.11.24) w sprawie obiektów hotelarskich i innych obiektów spełnianie w innych obiektach, w których są świadczone usługi hotelarskie, wymagań określonych w art. 35 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych dokumentuje się w zakresie wymagań sanitarnych opinią właściwego miejscowo państwowego powiatowego inspektora sanitarnego.

Dziennik Ustaw https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20170002166/O/D20172166.pdf

Materiały do pobrania

brak plików do pobrania

Ta strona używa cookies i podobnych technologii.

Pozostając na stronie zgadzasz się na korzystanie z ciasteczek w przeglądarce oraz technologii partnerów zewnętrznych. Jeśli nie zgadzasz się na wykorzystanie cookies – opuść stronę.