Polska Federacja Turystyki Wiejskiej „Gospodarstwa Gościnne” powstała w roku 1996 roku.
Jest organizacją non-profit o zasięgu ogólnopolskim, zrzeszającą stowarzyszenia agroturystyczne, do których należy ok 600 podmiotów prowadzących działalność agroturystyczną na terenie całego kraju.
Polska Federacja Turystyki Wiejskiej „Gospodarstwa Gościnne” prowadzi szereg działań na rzecz turystyki, w tym szczególnie turystyki wiejskiej. Do najważniejszych działań należy zaliczyć:
Polska Federacja Turystyki Wiejskiej „GG” prowadzi systematyczne działania doradcze dla osób prowadzących lub planujących podjęcie działalności agroturystycznej.
Biuro Federacji świadczy na bieżąco informacje w zakresie oferty turystycznej oraz przepisów prawnych, podatkowych, warunków sanitarnych, obowiązków gmin w zakresie prowadzenia ewidencji innych obiektów hotelarskich. Wszelkie informacje na ten temat można znaleźć również w portalu www.pftw.pl.
W ramach działań promocyjnych systematycznie jest wydawany katalog obiektów skategoryzowanych wraz z wykazem stowarzyszeń agroturystycznych z danymi teleadresowymi członków stowarzyszeń w nakładzie ok 10 000 egzemplarzy rocznie. Kolportaż katalogu prowadzony jest w biurze Federacji, przez zrzeszone stowarzyszenia oraz podczas targów i imprez promocyjnych.
Prowadzone są systematyczne działania promocyjne w mediach społecznościowych.
Właściciel serwisu www.odpoczywajnawsi.pl. Systematycznie zamieszczane są tam informacje dotyczące Kampanii „Odpoczywaj na wsi” Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Serwis to również baza ofert skategoryzowanych, atrakcji turystycznych.
Głównym serwisem promującym kwatery zrzeszone poprzez stowarzyszenia w Federacji jest serwis www.agroturystyka.pl. Jest on systematycznie aktualizowany przez kwaterodawców oraz biuro Federacji.
Przedstawiciele Federacji biorą również udział w imprezach promocyjnych o zasięgu regionalnym oraz lokalnym.
Kategoryzacja Wiejskiej Bazy Noclegowej:
Polska Federacja Turystyki Wiejskiej „GG” jest operatorem ogólnopolskiego systemu Kategoryzacji Wiejskiej Bazy Noclegowej. W ramach licznych szkoleń wykształcona została rzesza inspektorów z terenu całej Polski. Systematycznie prowadzone są prace związane z dostosowaniem systemu oceny w ramach kategoryzacji do potrzeb współczesnego turysty. Kategoryzacja oprócz roli jaką jest gwarancja jakości wpływa również na kształtowanie inwestycji w gospodarstwach agroturystycznych.