Archiwum Projekty - Odpoczywaj na Wsi https://pftw.pl/projekty/ Serwis Informacyjny Tue, 07 Nov 2023 11:42:06 +0000 pl-PL hourly 1 https://pftw.pl/storage/2021/12/cropped-ONW_LOGO_FORMA_PODSTAWOWA-32x32.jpeg Archiwum Projekty - Odpoczywaj na Wsi https://pftw.pl/projekty/ 32 32 Tradycja mazowieckiej wsi dla turystyki i edukacji. Cz.2 – zakończenie projektu https://pftw.pl/projekty/tradycja-mazowieckiej-wsi-dla-turystyki-i-edukacji-cz-2-zakonczenie-projektu/ Tue, 07 Nov 2023 11:42:06 +0000 https://pftw.pl/?post_type=projekty&p=1167 Dzień 31 października br. kończy projekt „Tradycja mazowieckiej wsi dla turystyki i edukacji. Cz.2”, który Mazowiecka Regionalna Organizacja Turystyczna zrealizowała wraz z Polską Federacją Turystyki Wiejskiej „Gospodarstwa Gościnne” oraz Centrum Kształcenia Zawodowego w Siedlcach. Projekt był kontynuacją operacji współfinansowanej w ramach KSOW w 2022 r. I polegał na upowszechnieniu wiedzy i doświadczeń w zakresie tradycji […]

Artykuł Tradycja mazowieckiej wsi dla turystyki i edukacji. Cz.2 – zakończenie projektu pochodzi z serwisu Odpoczywaj na Wsi.

]]>
Dzień 31 października br. kończy projekt „Tradycja mazowieckiej wsi dla turystyki i edukacji. Cz.2”, który Mazowiecka Regionalna Organizacja Turystyczna zrealizowała wraz z Polską Federacją Turystyki Wiejskiej „Gospodarstwa Gościnne” oraz Centrum Kształcenia Zawodowego w Siedlcach.

Projekt był kontynuacją operacji współfinansowanej w ramach KSOW w 2022 r. I polegał na upowszechnieniu wiedzy i doświadczeń w zakresie tradycji i dziedzictwa kulturowego mazowieckiej wsi (upowszechnianie wiedzy i doświadczeń dotyczących ginących zawodów, lokalnego rękodzieła i produktów lokalnych) poprzez następujące działania:
• Realizację 12 30-minutowych wywiadów promocyjnych z pasjonatami zaangażowanymi w ochronę i krzewienie ciekawych tradycji materialnych i niematerialnych, historycznie powiązanych i występujących na mazowieckiej wsi, upowszechnienie wywiadów w sieci oraz podczas wydarzeń promocyjnych, a także w szkołach podstawowych i średnich województwa mazowieckiego.
• Realizację 12 min. 4-minutowych filmów promocyjnych prezentujących zarówno sylwetki pasjonatów zaangażowanych w pielęgnowanie i prezentację dziedzictwa kulturowego, jak i miejsca, w których kultywowane są tradycje, upowszechnienie filmów w sieci oraz podczas wydarzeń promocyjnych, konferencji tematycznych, a także w szkołach podstawowych i średnich województwa mazowieckiego.
• Opracowanie i publikację przewodnika „Tradycje mazowieckiej wsi. Cz. 2” prezentującego wybrane 12 miejsc, w których kultywowane są ciekawe przejawy tradycji ukazane przez pryzmat ludzi – pasjonatów zaangażowanych w ochronę i upowszechnianie dziedzictwa, tożsamości regionalnej i kultury ludowej. Przewodnik będzie dostępny bezpłatnie w biurze MROT, w sieci centrów i punktów Mazowieckiego Systemu Informacji Turystycznej, będzie dystrybuowany podczas targów oraz innych imprez promocyjnych (również plenerowych), w zależności od sytuacji pandemicznej. Jest dostępny w formie drukowanej oraz w formie pdf do pobrania. Przewodnik dotrze również do nauczycieli szkół podstawowych i średnich województwa mazowieckiego. Nakład przewodnika – 1000 egz.
• Realizację stacjonarnej konferencji podsumowującej operację pt. „Dziedzictwo kulturowe a turystyka i edukacja” dotyczącej prezentacji bohaterów operacji tj. 12 twórców ludowych/pasjonatów/przedstawicieli ginących zawodów. Pośrednio konferencja dotyczyła znaczenia dziedzictwa kulturowego, w tym w szczególności dziedzictwa niematerialnego mazowieckiej wsi i jego znaczenia dla zrównoważonego rozwoju turystyki na obszarach wiejskich oraz dla rozwoju edukacji regionalnej w szkołach podstawowych i średnich.
• Nowością tej edycji była realizacja międzypokoleniowych warsztatów (4 warsztaty) twórcami ludowymi/pasjonatami kultywującymi tradycje mazowieckiej wsi adresowanych do uczniów szkół podstawowych, ponadpodstawowych, a młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim. Warsztaty zostały zrealizowane w oparciu o opracowane scenariusze i stanowią swego rodzaju pilotaż tj. wdrożenie w praktyce zajęć opartych na tradycjach mazowieckiej wsi przy współpracy z wysekcjonowanymi twórcami ludowymi.

https://www.mrot.pl/wp-content/uploads/2023/10/TRADYCJA-MAZOWIECKIEJ-WSI_KSOW_strona-po-stronie.pdf

W tym roku w projekcie znalazły się następujące zawody:
• Bartnictwo. Powrót kurpiowskiego cechu
• Ceramika. Gwizdki i inne instrumenty ludowe
• Kulinaria. Tradycja w nowoczesnej kuchni
• Tradycyjne ogrodnictwo i zielarstwo. Lawendowe historie
• Piekarstwo. Bochenek z pieca chlebowego
• Plecionkarstwo rekonstrukcyjne. Radomskie sploty
• Popularyzacja gwary. Mały książę po kurpiowsku
• Rzeźbiarstwo. Historia Kurpi Białych w miniaturze
• Stolarstwo i snycerstwo. Rzemiosło w wersji unplugged
• Szkutnictwo. Na rzekach Mazowsza od 5 pokoleń
• Tkactwo dwuosnowowe. Opowieści na tkaninie
• Zdobnictwo obrzędowe. Pisanki Kurpi Zielonych

 

Artykuł Tradycja mazowieckiej wsi dla turystyki i edukacji. Cz.2 – zakończenie projektu pochodzi z serwisu Odpoczywaj na Wsi.

]]>
Dziedzictwo kulturowe a turystyka i edukacja regionalna – konferencja podsumowująca realizację projektu https://pftw.pl/projekty/dziedzictwo-kulturowe-a-turystyka-i-edukacja-regionalna-konferencja-podsumowujaca-realizacje-projektu/ Tue, 07 Nov 2023 11:40:47 +0000 https://pftw.pl/?post_type=projekty&p=1165 W dniu 26 października br. w Pałacu w Jabłonnie, Polska Akademia Nauk Dom Zjazdów i Konferencji odbyła się konferencja podsumowująca realizację projektu „Tradycja mazowieckiej wsi dla turystyki i edukacji. Część 2”. Tematem konferencji było znaczenie dziedzictwa kulturowego, tradycji mazowieckiej wsi, twórczości ludowej oraz lokalnych produktów dla rozwoju edukacji regionalnej również w odniesieniu do młodego pokolenia […]

Artykuł Dziedzictwo kulturowe a turystyka i edukacja regionalna – konferencja podsumowująca realizację projektu pochodzi z serwisu Odpoczywaj na Wsi.

]]>
W dniu 26 października br. w Pałacu w Jabłonnie, Polska Akademia Nauk Dom Zjazdów i Konferencji odbyła się konferencja podsumowująca realizację projektu „Tradycja mazowieckiej wsi dla turystyki i edukacji. Część 2”.

Tematem konferencji było znaczenie dziedzictwa kulturowego, tradycji mazowieckiej wsi, twórczości ludowej oraz lokalnych produktów dla rozwoju edukacji regionalnej również w odniesieniu do młodego pokolenia oraz rozwoju turystyki opartej na lokalnym kulturowym potencjale niematerialnym Mazowsza. Oprócz tego jej celem było upowszechnianie wiedzy i doświadczeń dotyczących ginących zawodów, lokalnego rękodzieła i produktów lokalnych, a tym samym znaczenia dziedzictwa kulturowego, w tym w szczególności dziedzictwa niematerialnego mazowieckiej wsi dla rozwoju zrównoważonej turystyki na obszarach wiejskich oraz dla rozwoju edukacji regionalnej w szkołach podstawowych i średnich.

Realizacja projektu zakładała:

  1. Opracowanie i publikację przewodnika „Tradycje mazowieckiej wsi. Cz. 2”.
  2. Realizację cyklu wideo-wywiadów z ciekawymi osobami – mieszkańcami obszarów wiejskich Mazowsza, zaangażowanymi w różne inicjatywy i przedsięwzięcia na rzecz zachowania tradycji lokalnych (m.in. twórcy ludowi, przedstawiciele ginących zawodów, rękodzielnicy, gospodynie z KGW, członkowie zespołów ludowych, właściciele kolekcji i zbiorów, zarządzający instytucjami, etc.).
  3. Realizację filmów prezentujących poszczególne miejsca, atrakcje, w których kultywowane są tradycje (w postaci rzemiosła, muzyki, tańca, kulinariów etc.) przez pryzmat ludzi, zaangażowanych w pielęgnowanie tych tradycji.
  4. Opracowanie cyklu artykułów o ciekawych osobach – mieszkańcach obszarów wiejskich Mazowsza, zaangażowanych w różne inicjatywy i przedsięwzięcia na rzecz zachowania tradycji lokalnych (jak m.in. twórcy ludowi, przedstawiciele ginących zawodów, rękodzielnicy, gospodynie z KGW, członkowie zespołów ludowych, właściciele kolekcji i zbiorów, zarządzający instytucjami, etc.).
  5. Publikację opracowanych materiałów – wideo-wywiadów, filmów, artykułów oraz przewodnika – na stronach administrowanych przez MROT: modanamazowsze.pl, mrot.pl oraz w zintegrowanych mediach społecznościowych w kanałach Facebook, Instagram, YouTube.

Nowością tej edycji jest zaplanowana realizacja międzypokoleniowych warsztatów (4 warsztaty) twórcami ludowymi/pasjonatami kultywującymi tradycje mazowieckiej wsi adresowanych do uczniów szkół podstawowych, ponadpodstawowych, a młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim. Warsztaty zostaną zrealizowane w oparciu o opracowane scenariusze i będą stanowić swego rodzaju pilotaż tj. wdrożenie w praktyce zajęć opartych na tradycjach mazowieckiej wsi przy współpracy z wyselekcjonowanymi twórcami ludowymi.

Artykuł Dziedzictwo kulturowe a turystyka i edukacja regionalna – konferencja podsumowująca realizację projektu pochodzi z serwisu Odpoczywaj na Wsi.

]]>
Tradycja mazowieckiej wsi dla turystyki i edukacji. Cz.2 https://pftw.pl/projekty/promocja-rozwoju-zrownowazonej-turystyki-na-obszarach-wiejskich-na-mazowszu/ Tue, 07 Nov 2023 11:28:10 +0000 https://pftw.pl/?post_type=projekty&p=1161 Polska Federacja Turystyki Wiejskiej „Gospodarstwa Gościnne” partnerem projektu „Promocja rozwoju zrównoważonej turystyki na obszarach wiejskich na Mazowszu” Polska Federacja Turystyki Wiejskiej „Gospodarstwa Gościnne” jest partnerem projektu „Promocja rozwoju zrównoważonej turystyki na obszarach wiejskich na Mazowszu”, realizowanego przez Mazowiecką Regionalną Organizację Turystyczną od 1 kwietnia do 2 listopada br. Projekt jest finansowany w ramach „Europejskiego Funduszu […]

Artykuł Tradycja mazowieckiej wsi dla turystyki i edukacji. Cz.2 pochodzi z serwisu Odpoczywaj na Wsi.

]]>
Polska Federacja Turystyki Wiejskiej „Gospodarstwa Gościnne” partnerem projektu „Promocja rozwoju zrównoważonej turystyki na obszarach wiejskich na Mazowszu”

Polska Federacja Turystyki Wiejskiej „Gospodarstwa Gościnne” jest partnerem projektu „Promocja rozwoju zrównoważonej turystyki na obszarach wiejskich na Mazowszu”, realizowanego przez Mazowiecką Regionalną Organizację Turystyczną od 1 kwietnia do 2 listopada br.
Projekt jest finansowany w ramach „Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie” Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Artykuł Tradycja mazowieckiej wsi dla turystyki i edukacji. Cz.2 pochodzi z serwisu Odpoczywaj na Wsi.

]]>
Tradycja mazowieckiej wsi dla turystyki i edukacji – finisz projektu https://pftw.pl/projekty/tradycja-mazowieckiej-wsi-dla-turystyki-i-edukacji-finisz-projektu/ Fri, 16 Dec 2022 07:20:00 +0000 https://pftw.pl/?post_type=projekty&p=1103 Z końcem października Mazowiecka Regionalna Organizacja Turystyczna zakończyła realizację projektu pt. „Tradycja mazowieckiej wsi dla turystyki i edukacji”. Projekt był  współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020. To kolejny projekt związany z rozwojem i promocją turystyki wiejskiej na Mazowszu, ale […]

Artykuł Tradycja mazowieckiej wsi dla turystyki i edukacji – finisz projektu pochodzi z serwisu Odpoczywaj na Wsi.

]]>
Z końcem października Mazowiecka Regionalna Organizacja Turystyczna zakończyła realizację projektu pt. „Tradycja mazowieckiej wsi dla turystyki i edukacji”. Projekt był  współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020. To kolejny projekt związany z rozwojem i promocją turystyki wiejskiej na Mazowszu, ale tym razem poświęcony pasjonatom, ludziom kultywującym w różny sposób tradycje mazowieckiej wsi.

Jego celem projektu jest promocja i upowszechnienie tradycji mazowieckiej wsi w kontekście jej potencjału dla kreowania oferty turystycznej oraz w kontekście wspierania edukacji regionalnej na Mazowszu. Projekt posiada dwa równorzędne komponenty: turystyczny i edukacyjny.

Aspekt turystyczny dotyczy ujęcia i prezentacji dziedzictwa kulturowego mazowieckiej wsi jako magnesu przyciągającego turystów wybierających Mazowsze jako kierunek krótkoterminowych ciekawych podróży i atrakcyjnego wypoczynku, co jest odpowiedzią na trendy, które ujawniły się w epoce pandemii Covid-19, kiedy wielu turystów wybrało bezpieczną lokalność i ukierunkowało swoje zainteresowania na atrakcje turystyczne na obszarach wiejskich z daleka od tłumów, 46% zwracało uwagę na lokalną kuchnię, a 37% na unikalne i ciekawe dziedzictwo.

Aspekt edukacyjny operacji dotyczy przekazywania i upowszechniania wiedzy o mazowieckich tradycjach, historii, obyczajach, obrzędach dzieciom i młodzieży z mazowieckich szkół podstawowych i średnich. Rezultaty operacji dostarczone nauczycielom (m.in. wideo-wywiady promocyjne, filmy promocyjne, artykuły, przewodnik) pozwolą im na zaplanowanie wycieczek szkolnych, a także będą dodatkowym wsparciem dydaktycznym podczas realizacji lekcji z zakresu edukacji regionalnej.

W ramach projektu powstały:

Przewodnik „Tradycje mazowieckiej wsi” dostępny w formie drukowanej i cyfrowej

Przewodnik turystyczno-edukacyjny po najciekawszych miejscach, gdzie można zobaczyć i poznać ludzi kultywujących i odtwarzających tradycje w różnych przejawach.

Przewodnik został przygotowany w nowatorski sposób, odmienny od klasycznych publikacji tego typu, m.in. tam gdzie to możliwe ukazując tematykę poprzez ludzi i ich pasje poprzez wykorzystanie formuły storytellingu.

Na publikację złożyło się łącznie 12 autorskich opowieści opisujących ciekawe miejsca, w których można zobaczyć i doświadczyć tradycji przejawiających się w postaci m.in.: rękodzieła, muzyki, tańca, kulinariów, produktów tradycyjnych i regionalnych, programów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży oraz innych, które zostaną zidentyfikowane w pierwszym etapie inwentaryzacji. Miejsca te obejmą m.in.: gospodarstwa agroturystyczne, muzea, izby regionalne, prywatne kolekcje, skanseny, inne atrakcje turystyczne, etc.

Wszystkie miejsca pokazane zostały przez pryzmat ludzi – pasjonatów, których pasją jest kultywowanie i ochrona niematerialnego i materialnego dziedzictwa mazowieckiej wsi, tradycyjnej kultury – twórców ludowych, uprawiających tradycyjne formy rękodzieła, przedstawicieli ginących zawodów, muzyków, członków kapel ludowych, zespołów ludowych, gestorów obiektów turystyki wiejskiej, ekoturystycznych, agroturystycznych, zarządzających/opiekujących się tymi ciekawymi miejscami etc.

Cykl wideo-wywiadów z twórcami ludowymi, pasjonatami, ciekawymi osobami

12 autorskich wideo-wywiadów, opowieści opisujących atrakcyjne miejsca kultywujące tradycje zlokalizowane na Mazowszu, w których można zobaczyć i doświadczyć tradycji przejawiających się w postaci m.in.: rękodzieła, muzyki, tańca, kulinariów, produktów tradycyjnych i regionalnych, programów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży oraz innych, które zostaną zidentyfikowane w pierwszym etapie inwentaryzacji.

Wszystkie miejsca zostały pokazane przez pryzmat ludzi – pasjonatów, których pasją jest kultywowanie i ochrona niematerialnego i materialnego dziedzictwa mazowieckiej wsi, tradycyjnej kultury – twórców ludowych, uprawiających tradycyjne formy rękodzieła, przedstawicieli ginących zawodów, muzyków, członków kapel ludowych, zespołów ludowych, gestorów obiektów turystyki wiejskiej, ekoturystycznych, agroturystycznych, zarządców/opiekunów miejsc, właścicieli kolekcji, eksponatów etc.

Zrealizowane wideo-wywiady mają wieloaspektowy charakter – z jednej strony pokazują kulturę, tradycje, ich historię i dzień dzisiejszy, cechy charakterystyczne, potencjał, ciekawostki, a z drugiej strony promują ofertę turystyczną i edukacyjną danego miejsca.

 

Filmy promocyjne

Prezentują poszczególne miejsca, atrakcje, w których kultywowane są tradycje (w postaci rzemiosła, muzyki, tańca, kulinariów etc.) ukazane przez pryzmat ludzi, zaangażowanych w pielęgnowanie tych tradycji.

Filmy z jednej strony są nieco nostalgiczną, edukacyjną opowieścią o dziedzictwie kultury, tradycji i folkloru mazowieckiej wsi prezentowaną poprzez pryzmat ludzi – pasjonatów, którzy ocalają elementy dziedzictwa kulturowego materialnego i niematerialnego, aby je przekazać następnym pokoleniom. W filmie jest wykorzystany wciągający storytelling zaczerpnięty z przeprowadzonych z nimi rozmów. Ich opowieść zilustrowana jest starannie dobranymi zdjęciami oddającymi charakter miejsc i pasji, którymi się zajmują. W drugiej ich odsłonie filmy prezentują dobre praktyki, dzięki którym pokazywane pasje stają się atrakcjami i produktami turystycznymi pozwalającymi przyciągnąć na wieś turystów indywidualnych i grupowych oraz dzieci i młodzież ze szkół, którzy mogą spędzić czas w atrakcyjny sposób zanurzając się w atmosferę historii, folkloru, odbierając wieś wszystkimi zmysłami podczas zajęć i warsztatów, co często wśród gości przywodzi nostalgiczne wspomnienia z pobytu „u babci na wsi”, a u dla młodych stanowi zupełnie nowe odkrycie sielskiej wsi, o której wcześniej często nie mieli pojęcia.

Konferencja podsumowująca „Dziedzictwo kulturowe szansą rozwoju zrównoważonej turystyki oraz edukacji regionalnej”

 Zwieńczeniem projektu była konferencja prezentująca ciekawe rozwiązania dotyczące możliwości innowacyjnego wykorzystania potencjału kulturowego dla rozwoju oferty turystycznej oraz promującej również powstały przewodnik, filmy promocyjne, wideo-wywiady, artykuły oraz umożliwiająca transfer wiedzy i wymianę informacji pomiędzy partnerami zainteresowanymi rozwojem turystyki na obszarach wiejskich, przede wszystkim nawiązanie kontaktów między osobami kultywującymi tradycje mazowieckiej wsi a nauczycielami ze szkół podstawowych i średnich z Mazowsza.

W konferencji uczestniczyli również bohaterowie zaprezentowani w przewodniku, którym podziękowaliśmy wręczając pamiątkowe dyplomy. Smakowitą jej częścią były również przysmaki reprezentujące również smaki Mazowsza z których część była  oznaczona  znakiem „Dziedzictwo kulinarne Mazowsze”.

Uczestnicy konferencji mogli zdegustować: karpia wędzonego na razowym chlebie, pasty z karpia wędzonego na razowej bagietce, paprykarza z karpia na czosnkowej bagietce, powideł olenderskich, miodu nektarowego lipowego, miodu nektarowego sosnowego, miodu nektarowego słonecznikowego, miodu z pyłkiem i propolisem, pierniczki staropolskie oraz kruche ciasteczka.

Artykuł Tradycja mazowieckiej wsi dla turystyki i edukacji – finisz projektu pochodzi z serwisu Odpoczywaj na Wsi.

]]>
TRADYCJE MAZOWIECKIEJ WSI DLA TURYSTYKI I EDUKACJI – KONFERENCJA PODSUMOWUJĄCA https://pftw.pl/projekty/tradycje-mazowieckiej-wsi-dla-turystyki-i-edukacji-konferencja-podsumowujaca/ Thu, 17 Nov 2022 09:12:05 +0000 https://pftw.pl/?post_type=projekty&p=1133 TRADYCJE MAZOWIECKIEJ WSI DLA TURYSTYKI I EDUKACJI – KONFERENCJA PODSUMOWUJĄCA Z końcem października Mazowiecka Regionalna Organizacja Turystyczna zakończyła realizację projektu pt. „Tradycje mazowieckiej wsi dla turystyki i edukacji”. Projekt był  współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020. To kolejne działania […]

Artykuł TRADYCJE MAZOWIECKIEJ WSI DLA TURYSTYKI I EDUKACJI – KONFERENCJA PODSUMOWUJĄCA pochodzi z serwisu Odpoczywaj na Wsi.

]]>

TRADYCJE MAZOWIECKIEJ WSI DLA TURYSTYKI I EDUKACJI – KONFERENCJA PODSUMOWUJĄCA

Z końcem października Mazowiecka Regionalna Organizacja Turystyczna zakończyła realizację projektu pt. „Tradycje mazowieckiej wsi dla turystyki i edukacji”. Projekt był  współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020. To kolejne działania MROT związane z rozwojem i promocją turystyki wiejskiej na Mazowszu, ale tym razem poświęcone pasjonatom – ludziom kultywującym w różny sposób tradycje mazowieckiej wsi.

Jego celem projektu jest promocja i upowszechnienie tradycji mazowieckiej wsi w kontekście jej potencjału dla kreowania oferty turystycznej oraz w kontekście wspierania edukacji regionalnej na Mazowszu. Projekt posiada dwa równorzędne komponenty: turystyczny i edukacyjny.

Aspekt turystyczny dotyczy ujęcia i prezentacji dziedzictwa kulturowego mazowieckiej wsi jako magnesu przyciągającego turystów wybierających Mazowsze jako kierunek krótkoterminowych ciekawych podróży i atrakcyjnego wypoczynku, co jest odpowiedzią na trendy, które ujawniły się w epoce pandemii Covid-19, kiedy wielu turystów wybrało bezpieczną lokalność i ukierunkowało swoje zainteresowania na atrakcje turystyczne na obszarach wiejskich z daleka od tłumów, 46% zwracało uwagę na lokalną kuchnię, a 37% na unikalne i ciekawe dziedzictwo.

Aspekt edukacyjny operacji dotyczy przekazywania i upowszechniania wiedzy o mazowieckich tradycjach, historii, obyczajach, obrzędach dzieciom i młodzieży z mazowieckich szkół podstawowych i średnich. Rezultaty operacji dostarczone nauczycielom (m.in. wideo-wywiady promocyjne, filmy promocyjne, artykuły, przewodnik) pozwolą im na zaplanowanie wycieczek szkolnych, a także będą dodatkowym wsparciem dydaktycznym podczas realizacji lekcji z zakresu edukacji regionalnej.

W ramach projektu powstały:

  1. Przewodnik turystyczno-edukacyjny „Tradycje mazowieckiej wsi” dostępny w formie drukowanej i cyfrowej – do pobrania pod linkiem: https://www.mrot.pl/wp-content/uploads/2022/10/Tradycje-wsi-mazowieckiej_przewodnik.pdf
  2. Cykl wideo-wywiadów z twórcami ludowymi, pasjonatami, ciekawymi osobami – mieszkańcami obszarów wiejskich Mazowsza, zaangażowanymi w różne inicjatywy i przedsięwzięcia na rzecz zachowania tradycji lokalnych (m.in. twórcy ludowi, przedstawiciele ginących zawodów, rękodzielnicy, gospodynie z KGW, członkowie zespołów ludowych, właściciele kolekcji i zbiorów, zarządzający instytucjami, etc.).
  3. Filmy prezentujące poszczególne miejsca, atrakcje, w których kultywowane są tradycje (w postaci rzemiosła, muzyki, tańca, kulinariów etc.) ukazane przez pryzmat ludzi, zaangażowanych w pielęgnowanie tych tradycji.

Wypracowane w ramach projektu materiały będą sukcesywnie publikowane na stronach administrowanych przez MROT: modanamazowsze.pl, mrot.pl oraz w zintegrowanych mediach społecznościowych w kanałach Facebook, Instagram, YouTube.

Zwieńczeniem projektu była konferencja pt. „Dziedzictwo kulturowe szansą rozwoju zrównoważonej turystyki oraz edukacji regionalnej”, która odbyła się w hotelu Gromada Centrum w Warszawie. W jej trakcie  zaprezentowano ciekawe rozwiązania dotyczące możliwości innowacyjnego wykorzystania potencjału kulturowego dla rozwoju oferty turystycznej oraz promującej również powstały przewodnik, filmy promocyjne, wideo-wywiady, artykuły oraz umożliwiająca transfer wiedzy i wymianę informacji pomiędzy partnerami zainteresowanymi rozwojem turystyki na obszarach wiejskich, przede wszystkim nawiązanie kontaktów między osobami kultywującymi tradycje mazowieckiej wsi a nauczycielami ze szkół podstawowych i średnich z Mazowsza.

W konferencji uczestniczyli również główni bohaterowie projektu – pasjonaci zaprezentowani w przewodniku, którym podziękowaliśmy wręczając pamiątkowe dyplomy. Smakowitą jej częścią były również przysmaki reprezentujące również smaki Mazowsza z których część była  oznaczona  znakiem „Dziedzictwo kulinarne Mazowsze”.

Uczestnicy konferencji mogli zdegustować takie specjały jak: karp wędzony na razowym chlebie, pasta z karpia wędzonego na razowej bagietce, paprykarz z karpia na czosnkowej bagietce, powidła olenderskie, miód nektarowy lipowy, miód nektarowy sosnowy, miód nektarowy słonecznikowy, miód z pyłkiem i propolisem, pierniczki staropolskie oraz kruche ciasteczka.

 

Artykuł TRADYCJE MAZOWIECKIEJ WSI DLA TURYSTYKI I EDUKACJI – KONFERENCJA PODSUMOWUJĄCA pochodzi z serwisu Odpoczywaj na Wsi.

]]>
TRADYCJE MAZOWIECKIEJ WSI. PRZEWODNIK, WYWIADY I FILMY https://pftw.pl/projekty/tradycje-mazowieckiej-wsi-przewodnik-wywiady-i-filmy/ Wed, 16 Nov 2022 08:36:05 +0000 https://pftw.pl/?post_type=projekty&p=1105 Dwanaście portretów. Dwanaście spotkań. Dwanaście opowieści o związkach historii z teraźniejszością w różnych miejscach województwa mazowieckiego. Najpierw zaprezentowaliśmy je w książce – przewodniku, który można pobrać bezpłatnie z naszych stron internetowych. Dziś oddajemy głos ostatnim przedstawicielom twórczej aktywności na mazowieckiej wsi. Jeszcze 50 czy 100 lat temu ich poprzedników można było spotkać w każdej miejscowości. […]

Artykuł TRADYCJE MAZOWIECKIEJ WSI. PRZEWODNIK, WYWIADY I FILMY pochodzi z serwisu Odpoczywaj na Wsi.

]]>

Dwanaście portretów. Dwanaście spotkań. Dwanaście opowieści o związkach historii z teraźniejszością w różnych miejscach województwa mazowieckiego. Najpierw zaprezentowaliśmy je w książce – przewodniku, który można pobrać bezpłatnie z naszych stron internetowych.

Dziś oddajemy głos ostatnim przedstawicielom twórczej aktywności na mazowieckiej wsi. Jeszcze 50 czy 100 lat temu ich poprzedników można było spotkać w każdej miejscowości. Dziś ich następcy są przedstawicielami ginących zawodów, którzy prezentują żywą jeszcze tradycję i historię naszego regionu.

KSIĄŻKA – PRZEWODNIK I POMOC DYDAKTYCZNA

Książka jest fragmentem większego projektu noszącego tytuł „Dziedzictwo kulturowe szansą rozwoju zrównoważonej turystyki oraz edukacji regionalnej”, w ramach którego powstało dwanaście audiowizualnych wywiadów z bohaterami tej publikacji. Poszerzają one wiedzę zarówno o osobiste wątki związane z ich pasją i poszukiwaniami zawodowymi, jak i o wiadomości dotyczące tradycji poszczególnych profesji i obyczajów na terenie Mazowsza.

https://modanamazowsze.pl/wp-content/uploads/2022/10/Tradycje-wsi-mazowieckiej_przewodnik.pdf

 

 

 

OPOWIEŚCI AUDIOWIZUALNE – FILMY I WYWIADY

Oto dwanaście filmów i dwanaście wywiadów, w sumie – dwadzieścia cztery opowieści o różnych sposobach ratowania świata, któremu nie wolno pozwolić odejść w niepamięć.

Nasze publikacje nie wyczerpują tematu, mogą być za to początkiem niesamowitej przygody: poszukiwania śladów dawnych przeszłości, obyczajów i niesamowitych historii. Nasi bohaterowie mogą być dla Państwa pierwszymi przewodnikami. Kolejnych można spotkać praktycznie w każdej mazowieckiej wsi. Wszędzie są ludzie pełni pasji, którą lubią i chcą się dzielić wiedzą i doświadczeniami.

TO DOPIERO POCZĄTEK, CZYLI MIEJSCA WARTE ZBADANIA

Przedstawicieli niektórych zawodów nie uda się już spotkać, ponieważ ich czas przeminął. Ale niekiedy pojawiają się na kiermaszach, piknikach i innych letnich imprezach rekonstrukcyjnych odtwórcy ich ról, pasjonaci, którzy dogłębnie zbadali temat.

Zamki książąt mazowieckich w Ciechanowie, Czersku i Liwie to miejsca, w których można spotkać latem rycerzy, a także przedstawicieli takich zawodów jak płatnerz, karczmarz, snycerz, kaletnik czy mincerz czuwający nad odlewem okolicznościowych monet. Na zamku w Pułtusku raz w roku pojawiają się husarze, a co jakiś czas pełni tam dyżur ogniomistrz.

Niesamowitą, pełną ognia z setek tysięcy palenisk historię starożytnego hutnictwa mazowieckiego opowiada muzeum w Pruszkowie. Ślady po budnikach w postaci charakterystycznych polan można jeszcze odnaleźć w Bolimowskim Parku Krajobrazowym.

O ludziach, którzy nie tylko robili buraczane powidła, ale byli też mistrzami technologii melioracyjnej i popularyzowali na Mazowszu plecionkarstwo, można dowiedzieć się bardzo wiele w skansenie osadnictwa olenderskiego w Wiączeminie Polskim.

W Muzeum Węgrowa i na tamtejszym cmentarzu ewangelickim można znaleźć ślady tkaczy, którzy przybyli na te tereny ze Szkocji i przez stulecia budowali bogactwo oraz świetność miasta na pograniczu Korony i Wielkiego Księstwa Litewskiego.

Nie ma już szans na rozmowę z człowiekiem, który produkował nad Wkrą guziki z muszli rzecznych małż, dlatego warto odwiedzić Izbę Pamiątkową Guzikarstwa w Sochocinie (wcześniej trzeba umówić się telefonicznie).

Każde muzeum regionalne opowiada historie o swoich dawnych mieszkańcach: w Iłży o klanach garncarskich i o lalkarkach, które szyły laleczki w strojach ludowych dla Cepelii, w Kozienicach o bartnikach, a w Muzeum Środkowej Wisły w Wyszogrodzie o rybakach rzecznych i wikliniarzach.

O wielu innych miejscach wspominamy w poszczególnych rozdziałach, zwłaszcza o, w których można przyjrzeć się miejscom pracy dawnych rzemieślników i artystów, ich działalności, a niekiedy nawet stanąć przy kowadle lub zakręcić kołem garncarskim. Niezwykłe miejsca, ciekawi ludzie i fascynujące opowieści czekają na swoich odkrywców.

Zapraszamy na Mazowsze!

Artykuł TRADYCJE MAZOWIECKIEJ WSI. PRZEWODNIK, WYWIADY I FILMY pochodzi z serwisu Odpoczywaj na Wsi.

]]>
Tradycja mazowieckiej wsi dla turystyki i edukacji https://pftw.pl/projekty/tradycja-mazowieckiej-wsi-dla-turystyki-i-edukacji/ Wed, 31 Aug 2022 07:49:54 +0000 https://pftw.pl/?post_type=projekty&p=1081 „Tradycja mazowieckiej wsi dla turystyki i edukacji” w ramach KSOW podpisana! Projekt jest realizowany przy współpracy Polskiej Federacji Turystyki Wiejskiej „Gospodarstwa Gościnne” oraz Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej oraz współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Planu Działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 Plan operacyjny na lata 2022–2023, złożony w ramach konkursu nr 6/2022 […]

Artykuł Tradycja mazowieckiej wsi dla turystyki i edukacji pochodzi z serwisu Odpoczywaj na Wsi.

]]>
„Tradycja mazowieckiej wsi dla turystyki i edukacji” w ramach KSOW podpisana!

Projekt jest realizowany przy współpracy Polskiej Federacji Turystyki Wiejskiej „Gospodarstwa Gościnne” oraz Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej oraz współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Planu Działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 Plan operacyjny na lata 2022–2023, złożony w ramach konkursu nr 6/2022 dla partnerów Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich.
Projekt przygotowany przez MROT został bardzo wysoko oceniony i znalazł się na pierwszym miejscu w ramach działania nr 13 pt. „Promocja zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich”, a w ślad za tym otrzymał finansowanie na realizację w ramach KSOW.
Celem projektu jest promocja i upowszechnienie tradycji mazowieckiej wsi w kontekście jej potencjału dla kreowania oferty turystycznej oraz w kontekście wspierania edukacji regionalnej na Mazowszu.
Z punktu widzenia atrakcyjności i efektywności operacji kluczowe znaczenie ma fakt, iż realizuje ona równocześnie dwa równorzędne komponenty: turystyczny i edukacyjny.
Aspekt turystyczny dotyczy ujęcia i prezentacji dziedzictwa kulturowego mazowieckiej wsi jako magnesu przyciągającego turystów wybierających Mazowsze jako kierunek krótkoterminowych, ciekawych podróży i atrakcyjnego wypoczynku, co jest odpowiedzią na trendy, które ujawniły się w okresie pandemicznym i postpandemicznym Covid 19, kiedy to wielu turystów wybierało i nadal wybiera bezpieczną lokalność i ukierunkowało swoje zainteresowania na atrakcje turystyczne na obszarach wiejskich z daleka od tłumów. Z badań wynika, że 46% z nich zwracało uwagę na lokalną kuchnię, a 37% na unikalne i ciekawe dziedzictwo. W tym kontekście operacja wspiera i stymuluje decyzje zakupowe, upowszechniając i promując oferty turystyczne bazujące na niematerialnym dziedzictwie kulturowym, powodując tym samym wzrost ruchu turystycznego oraz korzystne efekty gospodarcze i społeczne w skali lokalnej oraz regionalnej.
Aspekt edukacyjny operacji dotyczy przekazywania i upowszechniania wiedzy o mazowieckich tradycjach, historii, obyczajach, obrzędach dzieciom i młodzieży z mazowieckich szkół podstawowych i średnich. Rezultaty operacji dostarczone nauczycielom (m.in. wideo-wywiady promocyjne, filmy promocyjne, artykuły, przewodnik) pozwolą im na zaplanowanie wycieczek szkolnych, a także będą dodatkowym wsparciem dydaktycznym podczas realizacji lekcji z zakresu edukacji regionalnej.
Realizacja projektu zakłada:
• Opracowanie i publikację przewodnika „Poznaj tradycje mazowieckiej wsi”.
• Realizację cyklu wideo-wywiadów z ciekawymi osobami – mieszkańcami obszarów wiejskich Mazowsza, zaangażowanymi w różne inicjatywy i przedsięwzięcia na rzecz zachowania tradycji lokalnych (m.in. twórcy ludowi, przedstawiciele ginących zawodów, rękodzielnicy, gospodynie z KGW, członkowie zespołów ludowych, właściciele kolekcji i zbiorów, zarządzający instytucjami, etc.).
• Realizację filmów prezentujących poszczególne miejsca, atrakcje, w których kultywowane są tradycje (w postaci rzemiosła, muzyki, tańca, kulinariów etc.) przez pryzmat ludzi, zaangażowanych w pielęgnowanie tych tradycji.
• Opracowanie cyklu artykułów o ciekawych osobach – mieszkańcach obszarów wiejskich Mazowsza, zaangażowanych w różne inicjatywy i przedsięwzięcia na rzecz zachowania tradycji lokalnych (jak m.in. twórcy ludowi, przedstawiciele ginących zawodów, rękodzielnicy, gospodynie z KGW, członkowie zespołów ludowych, właściciele kolekcji i zbiorów, zarządzający instytucjami, etc.).
• Publikację opracowanych materiałów – wideo-wywiadów, filmów, artykułów oraz przewodnika – na stronach administrowanych przez MROT: modanamazowsze.pl, mrot.pl oraz w zintegrowanych mediach społecznościowych w kanałach Facebook, Instagram, YouTube.
• Organizację konferencji „Dziedzictwo kulturowe szansą rozwoju zrównoważonej turystyki oraz edukacji regionalnej” prezentującej ciekawe rozwiązania dotyczące możliwości innowacyjnego wykorzystania potencjału kulturowego dla rozwoju oferty turystycznej oraz promującej również powstały przewodnik, filmy promocyjne, wideo-wywiady, artykuły oraz umożliwiającej transfer wiedzy i wymianę informacji pomiędzy partnerami zainteresowanymi rozwojem turystyki na obszarach wiejskich, przede wszystkim nawiązanie kontaktów między osobami kultywującymi tradycje mazowieckiej wsi a nauczycielami ze szkół podstawowych i średnich z Mazowsza.

Cel projektu jakim jest upowszechnienie tradycji i dziedzictwa kulturowego mazowieckiej wsi jest w sposób bezpośredni powiązany ze zrównoważonym rozwojem obszarów wiejskich dzięki promowaniu szacunku do lokalnej kultury oraz odwoływaniu się do lokalnej społeczności (budowanie ofert turystycznych na unikalnym doświadczeniu, które można osiągnąć tylko za pomocą angażowania mieszkańców znających tradycje i mogących je zaprezentować).
Założone efekty realizacji projektu:
• publikacja „Poznaj tradycje mazowieckiej wsi” – przewodnik publikowany w papierowej wersji drukowanej w nakładzie 1000 egz. oraz udostępniany w wersji cyfrowej PDF na portalach MROT i w zintegrowanych mediach społecznościowych,
• cykl dwunastu wideo-wywiadów promocyjnych z pasjonatami – mieszkańcami obszarów wiejskich Mazowsza, zaangażowanymi w różne inicjatywy i przedsięwzięcia na rzecz zachowania tradycji lokalnych,
• cykl dwunastu 4-minutowych filmów promocyjnych prezentujących 12 miejsc, w których można zobaczyć i doświadczyć mazowieckich tradycji w różnych przejawach (ginące zawody, rękodzieło lokalne, produkty tradycyjne, kulinaria, etc.),
• cykl dwunastu artykułów promocyjnych o pasjonatach w wersji tekstowej z bogatym ilustrowaniem zdjęciami, opublikowanych na stronie www.modanamazowsze.pl wraz z promocją w zintegrowanych mediach społecznościowych administrowanych przez MROT,
• konferencja promocyjna pod tytułem „Dziedzictwo kulturowe szansą rozwoju turystyki oraz edukacji regionalnej”.

Projekt będzie realizowany do 31 października br.

Artykuł Tradycja mazowieckiej wsi dla turystyki i edukacji pochodzi z serwisu Odpoczywaj na Wsi.

]]>
Internet w dobie pandemii drogą do sukcesu organizacji i własnej działalności https://pftw.pl/projekty/internet-w-dobie-pandemii-droga-do-sukcesu-organizacji-i-wlasnej-dzialalnosci/ Fri, 01 Apr 2022 06:16:33 +0000 https://pftw.pl/?post_type=projekty&p=1064 Polska Federacja Turystyki Wiejskiej “Gospodarstwa Gościnne” otrzymała dotację z Ministerstwa Sportu i Turystyki na realizację projektu “Internet w dobie pandemii drogą do sukcesu organizacji i własnej działalności”. Celem projektu jest dostosowania metod świadczenia usług turystycznych do nowej rzeczywistości po pandemii COVID-19. Uczestnicy projektu zdobędą wiedzę oraz umiejętności w zakresie wykorzystywania komunikatorów internetowych w swojej działalności […]

Artykuł Internet w dobie pandemii drogą do sukcesu organizacji i własnej działalności pochodzi z serwisu Odpoczywaj na Wsi.

]]>
Polska Federacja Turystyki Wiejskiej “Gospodarstwa Gościnne” otrzymała dotację z Ministerstwa Sportu i Turystyki na realizację projektu “Internet w dobie pandemii drogą do sukcesu organizacji i własnej działalności”.

Celem projektu jest dostosowania metod świadczenia usług turystycznych do nowej rzeczywistości po pandemii COVID-19. Uczestnicy projektu zdobędą wiedzę oraz umiejętności w zakresie wykorzystywania komunikatorów internetowych w swojej działalności oraz pracy na rzecz stowarzyszenia, nabędą umiejętności posługiwania się tymi narzędziami oraz praktycznie przetestuję ich wykorzystanie.
Głównym celem projektu jest nabycie przez kwaterodawców umiejętności z zakresu wykorzystania komunikatorów internetowych w swojej działalności ze szczególnym uwzględnieniem korzystania z platformy zoom, umożliwiającej bezpłatne prowadzenie spotkań dla ponad 100 osób.

W ramach projektu zostaną zrealizowane następujące działania:
1. Organizacja trzech trzydniowych szkoleń dla 45 osób z terenu całej Polski.
2. Wykonanie prac informatycznych w serwisie www.agroturystyka.pl umożliwiających wprowadzenie mechanizmu „Kalendarz zajętości terminów”

 

 

Artykuł Internet w dobie pandemii drogą do sukcesu organizacji i własnej działalności pochodzi z serwisu Odpoczywaj na Wsi.

]]>
Turystyka wiejska dla niepełnosprawnych https://pftw.pl/projekty/turystyka-wiejska-dla-niepelnosprawnych/ Tue, 11 Jan 2022 13:32:37 +0000 https://pftw.pl/?post_type=projekty&p=974 Zadanie publiczne pt. „Turystyka wiejska dla niepełnosprawnych” jest dofinansowane ze środków otrzymanych z Ministerstwa Rozwoju Głównym zadaniem było zwiększeniem wiedzy i umiejętności u 60 osobowej grupy osób z terenu całej Polski w zakresie obsługi w turystyce wiejskiej osób niepełnosprawnych. Zostały opracowane dodatkowe wymagania dla obiektów, które oferowałyby przyjęcie osób niepełnosprawnych. Wymagania zostały wprowadzone do wymagań […]

Artykuł Turystyka wiejska dla niepełnosprawnych pochodzi z serwisu Odpoczywaj na Wsi.

]]>
Zadanie publiczne pt. „Turystyka wiejska dla niepełnosprawnych” jest dofinansowane ze środków otrzymanych z Ministerstwa Rozwoju

Głównym zadaniem było zwiększeniem wiedzy i umiejętności u 60 osobowej grupy osób z terenu całej Polski w zakresie obsługi w turystyce wiejskiej osób niepełnosprawnych.
Zostały opracowane dodatkowe wymagania dla obiektów, które oferowałyby przyjęcie osób niepełnosprawnych. Wymagania zostały wprowadzone do wymagań kategoryzacyjnych Wiejskiej Bazy Noclegowej.
Zostały opracowane wymagania dla następujących rodzajów niepełnosprawności:
• niesprawność fizyczna – ruchowa
• niesprawność intelektualna – osoby mające ograniczoną zdolność poznawczą
• niepełnosprawność sensoryczna – osoby niewidome, osoby niedowidzące
• niepełnosprawność związana z problemami oddechowymi i krążenia
Została przeprowadzona modernizacja serwisu www.agroturystyka.pl.

W ramach modernizacji został zaprojektowany graficznie i funkcjonalnie moduł, który umożliwia wprowadzanie obiektów przyjaznych niepełnosprawnym. Moduł umożliwia funkcję automatycznego generowania list obiektów dla poszczególnych rodzajów niepełnosprawności, jak również na bieżąco jest aktualizowany. W ramach opracowanego modułu prezentowane są obiekty spełniające kryteria dla poszczególnych rodzajów niepełnosprawności. Osoby niepełnosprawne, które są zainteresowane wypoczynkiem w tych obiektach mogą zapoznać się z udogodnieniami, jakie zostały w nich przygotowane. Kwaterodawcy pragnący przygotować swoje obiekty dla niepełnosprawnych znajdą tam wskazówki dla swoich inwestycji.
Oferty obiektów dla osób niepełnosprawnych dostępne są na stronie https://agroturystyka.pl/wszystkie_kwatery_id_938.html?rodzaj_hotel=14

Artykuł Turystyka wiejska dla niepełnosprawnych pochodzi z serwisu Odpoczywaj na Wsi.

]]>
Odpoczywaj na wsi bezpiecznie https://pftw.pl/projekty/odpoczywaj-na-wsi-bezpiecznie/ Tue, 11 Jan 2022 12:48:53 +0000 https://pftw.pl/?post_type=projekty&p=970 Polska Federacja Turystyki Wiejskiej “Gospodarstwa Gościnne” przy wsparciu finansowym Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, realizowała projekt, który ma na celu poprawę jakości świadczonych usług turystycznych na wsi i zwiększeniu bezpieczeństwa zdrowotnego. W ramach projektu pt. “Odpoczywaj na wsi bezpiecznie” zostały wypracowane kryteria oceny w ramach kategoryzacji Wiejskiej Bazy Noclegowej warunkujące posługiwaniem się znakiem „Bezpieczna kwatera”. […]

Artykuł Odpoczywaj na wsi bezpiecznie pochodzi z serwisu Odpoczywaj na Wsi.

]]>
Polska Federacja Turystyki Wiejskiej “Gospodarstwa Gościnne” przy wsparciu finansowym Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, realizowała projekt, który ma na celu poprawę jakości świadczonych usług turystycznych na wsi i zwiększeniu bezpieczeństwa zdrowotnego.

W ramach projektu pt. “Odpoczywaj na wsi bezpiecznie” zostały wypracowane kryteria oceny w ramach kategoryzacji Wiejskiej Bazy Noclegowej warunkujące posługiwaniem się znakiem „Bezpieczna kwatera”. Została także przeszkolona 40 osobowa grupa właścicieli wiejskich obiektów turystycznych oraz 20 osobowa grupa inspektorów kategoryzacyjnych oraz kandydatów na inspektorów w zakresie przygotowania oraz oceny obiektów pod kątem spełnienia wyżej wymienionych wymagań.
Dzięki tym działaniom wzrosło zaufanie gości do stanu bezpieczeństwa obiektów przystosowanych do świadczenia usług zgodnie z przepisami i wytycznymi Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii oraz Głównego Inspektora Sanitarnego.

Realizacja projektu pozwoliła osiągnąć takie produkty projektu, jak:
Zostały wykonane prace informatyczne w serwisie www.agroturystyka.pl umożliwiające prezentację ofert obiektów ze znakiem „Bezpieczna kwatera”.
Opracowano instrukcję przyjmowania gości w dobie i po pandemii Covit-19
Opracowano przykładowy Regulamin pobytu na kwaterze w dobie pandemii Covit-19 – ZOBACZ
Zmodyfikowano Arkusze kategoryzacyjne, dodając moduł ,,Bezpieczna kwatera’’

Na stronie https://agroturystyka.pl/wszystkie_kwatery_id_938.html?rodzaj_hotel=7 – można zapoznać się z oferta bezpiecznych obiektów.

 

Artykuł Odpoczywaj na wsi bezpiecznie pochodzi z serwisu Odpoczywaj na Wsi.

]]>